Výlety do okolí

Nádherný výlet do Lažánek – daleko od hlučícího davu

V sobotu měl manžel volno, což ve většině rodin není nic neobvyklého, u nás však tatínek pracuje na směny a víkendy či svátky tak pro něj nehrají vůbec žádnou roli. Mělo být krásně, tak jsem pátrala, kam vyrazit. Nabízely se znovu otevřené ZOO, na FB na mě vyskakovaly tipy na Ovčí terasy v Němčičkách, napadla mě Lednice, Mikulov, přehrada, hrad Veveří…ale všude mě odrazoval jeden nepřehlédnutelný detail, moc lidí.

Současná doba, která velmi výrazně omezuje možnosti trávení volného času s dětmi, velmi nahrává zahlcenosti míst, která jsou pro děti aspoň trochu atraktivní. Stačí mi pohled na oblíbený Piknik box, kde za hezkého počasí kolikrát skoro není k hnutí. Holt dětské kavárny jsou zavřené a otevřených dostupných kaváren u hřiště zase tolik není…ale to jsem odbočila.

Při hledání místa pro sobotní výlet, které bude atraktivní pro děti a zároveň nebudou hrozit davy lidí a s tím spojená nepříjemná roušková otázka (nasadit či nenasadit :-D), jsem náhodou narazila na mobilní aplikaci LApka od SVČ Lužánky. Jedním z výletních tipů byl Okruh pro malé dobrodruhy v Lažánkách. Přečetla jsem si popis cesty a bylo rozhodnuto, sem musíme.

Na zhruba 7 km okruhu nás čekalo krásné hřiště, vzácný strom, pec staré vápenky, stará vápenka, krásné lomy, kaolinové jezírko, štola se žábou a netopýrem, vodní nádrže s vodníkem a dvě opravdu velmi těžce dostupné jeskyně.

Na stránkách LApky bohužel nebylo uvedeno, zda se dá jít trasa s kočárkem, ale my razíme cestu, že to jde skoro vždy a zkusili jsme to 😊. Tři čtvrtě cesty šlo jít s kočárkem úplně v pohodě, většinou vedla cesta po asfaltce, případně polňačkou. Poslední úsek, kdy jsme se vraceli do Lažánek, už byl ale poněkud hardcore, musela jsem malou nést a manžel tlačil do prudkého svahu plného výmolů prázdný kočár. Pokud byste tedy chtěli tuto trasu jít pohodlně s kočárkem, doporučuji se u retenčních nádrží Slunná otočit a jít stejnou cestou zpět. Okruh je lepší jít s nosítkem nebo už chodícími dětmi. Pakliže se však nebojíte výzev, zvládnete okruh jako my i s tím terénním kočárem.

A kudy, že ten okruh vede? Začínali jsme na parkovišti přímo u hřiště v Lažánkách, nejbližší zastávka autobusu se jmenuje Lažánky, hotel, pokud by chtěl někdo absolvovat trasu bez auta. Děti si zhruba půl hodinky pohrály na krásném velkém hřišti s prolézacím hradem, skluzavkou, houpačkami, velkým pískovištěm, tabulí, lanovou průlezkou, kolotočem….přímo u hřiště bydlí také slepičky s kohoutem.

Od hřiště jsme pokračovali po chodníku a pak kousek po silnici (ale nebojte, neprojelo tady ani jedno auto) směrem ke Křížku se zelenou turistickou značkou. U Křížku je rozcestí a je nutné odbočit vlevo.

Po chvíli jsme došli ke staré vápence, kde najdete krásně zachovalou pec, kterou si můžete důkladně prohlédnout, jak z vrchu, tak ze spodu. Ale pozor na bezpečnost, ta díra do pece je teda vážně obrovská (chráněná plotem). U vápenky je také vzácný mohutný strom jeřáb břek a za průzkum rozhodně stojí i přilehlý dnes již opuštěný vápencový lom.

V lomu jsme si dali náš oběd z krabičky, stylově snědený přímo na obřím balvanu, ale kdybych věděla, že přímo v lomu je několik krásných ohnišť, vykašlu se na chystání oběda a vezmu jen špekáčky. Krásnější místo k opékání buřtů jsem snad neviděla 😊.

Z lomu jsme pokračovali k malebnému Maršovskému jezírku. Jezírko je ukryté v polích mezi stromy, nebýt mapy, tak jej asi vůbec nenajdeme. Kočárek jsme tentokrát museli nechat na polňačce nad jezírkem, sestup přímo k vodě s kočárkem možný není. Jezírko mě uchvátilo, krásně čistá voda, klid, žáby, pohoda a opět nádherné místo na opékání špekáčků. V létě se tu dá koupat.

Od jezírka se musíte kousek vrátit stejnou cestou a pokračovat směrem ke štole u Zeleného mostu. Štola je sice zamřížovaná, my si ale její průzkum i tak náramně užili. Posvítili jsme si do jejich útrob baterkou a navíc narazili na velkou žábu a spícího netopýra, kterého jsme měli opravdu na dosah (Vašík si ho dokonce jedním prstem statečně pohladil :-D).

Hned vedle štoly se nachází dvě retenční nádrže Slunná a Horní Slunná postavené pro zadržení vody v krajině. Nádrže jsou spojeny dřevěnou propustí nabízející spoustu vodních možností, ale pozor, koupat se tu nesmí. Kdo by chtěl porušovat pravidla, na toho si posvítí místní dřevěný vodník.

Z celého výletu nejvíc bavilo naše děti právě dovádění u vody u nádrží Slunná a především pak blbnutí pod Zeleným mostem. Přímo pod mostem se dá pobíhat, dají se tu stavět hráze, házet kamínky…

Půjdete-li s kočárkem, doporučuji zde cestu ukončit a vrátit se stejnou trasou zpět k hřišti. Bez kočárku směle pokračujte směrem k jeskyním – čeká vás Jezevčí jeskyně a Puklinová jeskyně.

Kája se hrozně těšila, že si jeskyně proleze, bohužel byly opravdu malé a dovnitř se dalo jen nakouknout. K oběma jeskyním navíc musíte šplhat po stráni do strašného kopce, no dobrodružství to bylo opravdu veliké hlavně pro funící maminku :-D.

Naše cesta ke křížku na okraji Lažánek vedla přes strmou polňačku a přes louku, cílem bylo opět hřiště v Lažánkách, kde jsme nechali zaparkované auto. Pod vidinou, že si dáme za ušlapané kilometry něco dobrého, jsme se vydali do centra vesnice.

Bohužel vyhlášená kavárna, restaurace a galerie U Oratorů měla kvůli aktuálním omezením zavřeno, pokud byste se sem vydali ve všední den, můžete si zde koupit aspoň meníčko. V centru obce je pak další menší dřevěné hřiště a vodní nádrž.

Úžasný, pestrobarevný, velmi povedený výlet to byl. Pětiletá Kája, ač našlapala minimálně 10 km, si ani jednou nepostěžovala na bolavé nožičky a tříletý Vašík mi usnul v nosítku téměř až v cíli. Z toho jasně plyne, že je výlet opravdu bavil a z finálního hřiště nechtěli ani v sedm hodin večer odjet domů.

Přibližná mapka našeho výletu. Podrobnější najdete přímo v aplikaci LApka.

Jo a ač byla sobota a krásné počasí, potkali jsme všeho všudy jednoho dřevorubce, jedny otužilce, jednu maminku s dvěma dětmi u vody a pár projíždějících cyklistů. Jinak ani noha 😉. Jo a pro kola je to tu mimochodem taky boží 😉.

Více o aplikaci LApka najdete zde. Je tam i plno dalších tipů na výlety nejen s kočárkem 😉

A poslední TIP na závěr, naše UNUO oblečky celý výlet včetně vodního blbnutí v suchu ustály. Na nabídku funkčních českých oblečků pro malé dobrodruhy můžete mrknout tady.

Brněnská máma

Jsem Katka, máma tří dětí, brněnská rodačka. Mou vášní je smysluplné trávení volného času s dětmi. Skrze své články s radostí inspiruji rodiče z Brna a okolí ke krásným výletům i k návštěvě nejrůznějších zajímavých míst. Více z mého příběhu si můžete přečíst v záložce O MNĚ.

Taky Vás může zajímat...

2 Comments

 1. Madla says:

  Dobrý den,
  jako autor tohoto výletu jsem nesmírně potěšena, že jste si ho užili přesně tak, jak to bylo vymyšleno a našli jste si tam spoustu lesního dobrodružství.

  Přeji mnoho dalších krásných výletů.

  1. Brněnská máma says:

   Moc děkuji za nádherný tip a také přeji další krásné objevování s dětmi 🙂 Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *