V Brně venku

Rozhledna Chvalovka – skrytý poklad nad Brněnskou přehradou

Dnes jsme si udělali rodinný výlet na rozhlednu Chvalovka tyčící se nad Brněnskou přehradou. Musím se přiznat, že ačkoli jsem rodilá Brňačka a navíc mám rodiče v Kníničkách, vůbec jsem netušila, že nad přehradou nějaká rozhledna je. Na druhou stranu, zas taková ostuda to není, byla otevřena teprve na podzim 2018.

Naši cestu jsme začali u restaurace Rybářská bašta, kde jsme si nechali auto. Dá se sem dojet také autobusem č. 303, zastávka je přímo u restaurace. Dál jsme se vydali po žluté turistické značce do kopce kolem chat. Cesta je asfaltová a s kočárkem dobře sjízdná.

Po asfaltce jsme šli kolem Rakovecké hájenky až k přístřešku v Kočičím Žlebu. Tady jsme si dali svačinku, umyli si ruce v potůčku a pokračovali dál do kopce po lesní pěšince. Celou cestu jsme absolvovali s kočárkem, ale doporučuji určitě terénní, na lesní pěšince je pak lepší svěřit kočárek tatínkovi. Sama bych se s ním do kopce tlačit nechtěla :-D.

Cestou na rozhlednu Chvalovka čeká děti spousta zábavných úkolů, které zde nachystali lidé ze SVČ Lužánky. Těšit se můžete třeba na poznávání zvířátek, liščí a vlčí tanec, loupežníkovy písničky či stavění mostu pro princeznu.

Samotná rozhledna je pak schovaná v Podkomorských lesích nad tzv. rakoveckou pláží. Jde o menší volně přístupnou dřevěnou vyhlídku, na jejíž vrchol musíte vyšplhat po žebříku. Zde by se dalo říci, „já jsem malá, ale šikovná“ – ten krásný výhled na Prýgl opravdu stojí za to.

Těsně pod rozhlednou vás ještě čeká příjemné odpočinkové místo, takový park v lese, kde si děti i dospělí mohou zacvičit ve venkovní posilovně. Variant pro cestu zpět je pak několik, pokud Vás už bolí nohy, můžete sejít k ulici Vejrostova a svézt se domů autobusem, my se vraceli pěšky po červené turistické značce – viz. mapka. Ale variant pro pěší trasu je víc. Červená se však v pohodě dá zvládnout s terénním kočárkem, tady už si poradí i maminky, je to z kopce 😉.

Velkým plusem našeho výletu bylo naprosté minimum lidí. Cestou jsme kromě pár cyklistů na asfaltce a dvou maminek s dětmi nepotkali živáčka. Za to jsme potkali spoustu zvířátek, třeba veverky, ptáčky, stonožky, všelijaký hmyz a viděli jsme i koně.

Cestu jsme zakončili opět u restaurace Rybářská bašta, která má v současné době otevřené okénko. Můžete si tu dát třeba pivo, limču, nanuky, párek v rohlíku, smažák, tortillu či palačinky. Pokud děti nebudou ještě moc unavené, dá se kolem přehrady vyřádit na krásných hřištích či ve venkovní posilovně.

Taky Vás může zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *