V Brně uvnitř

Po stopách genetiky – s dětmi v Mendelově muzeu

Nedávno mi známá z letního tábora vyprávěla, jak moc si s dětmi užila prohlídku Mendelova muzea. Prý je tam skvělá interaktivní expozice o genetice a že ji toto místo opravdu mile překvapilo.

Přiznám se, že jsem byla k návštěvě tohoto muzea s dětmi trochu skeptická, přeci jen webové stránky muzea úplně nelákají rodiny k návštěvě, respektive nedočetla jsem se o ničem, co by mě do muzea nalákalo.

Ale včera prostě nebylo pěkné počasí, a tak jsem si řekla, že dáme Mendelovi šanci a zajdeme jeho muzeum prozkoumat.

Ještě před cestou do muzea jsem se ráno v posteli snažila dětem navodit atmosféru dnešního výletu. Začala jsem vysvětlováním slova genetika. Říkám: „Děti genetika je učení o dědičnosti, tedy o tom, co zdědíte po svých rodičích.“ Na to povídá Váša: „Já jsem po mamince zdědil památníček.“ Na to zase s úsměvem na rtech já: „Vaši tím se myslí tělesné vlastnosti, třeba barva očí, vlasů, ploché nohy…“ Na to zase Váša: „Aha, tak já jsem zdědil oči po Edíkovi (pes naší babičky) a po tátovi jsem zdědil pindíka.“ Tož teoretický základ bychom měli, můžeme do muzea 😊.

Mendelovu muzeum se nachází jak jinak než na Mendelově náměstí – adresa je Mendlovo nám. 1a. Vstupuje se do něj přes krásnou zahradu a příjemnou kavárnu Café Mendel. Vstupné do muzea je příznivé, děti do 6 let neplatí nic, dospělí platí 130 Kč, děti nad 6 let 100 Kč. U vstupu si můžete nechat kočárek, ale lze si jej vzít i do expozice (záleží na vás), jsou tu také k dispozici uzamykatelné skříňky na věci.

Přímo z kavárny pak vstupujete do muzea, prohlídka je bez průvodce, vše si můžete projít sami. První část muzea je věnovaná životu Johanna Gregora Mendela, tato část pro menší děti ještě příliš zajímavá nebude. Dočtete se tu o narození Mendela, poznáte jeho rodokmen, můžete si vyzkoušet třídění hrachu…

V druhé části muzea se nachází interaktivní expozice se spoustou pokusů věnovaných buňce, DNA, dědičným znakům, šlechtění rostlin, zkoumání mutací….

Tato část je ideální pro děti od šesti let. Přiznám se, že čtyřletého Vašíka to tady ještě moc nebavilo a samozřejmě dvouletá Pepča akorát zlobila, ale šestiletá dcera s pětiletým kamarádem už úkoly zaujatě plnili.

Vyzkoušeli si třeba postavit město Buňka a pak zjednodušený model buňky, podívali se na obrázky různých buněk v těle, vyzkoušeli si pospojovat současné rostliny s jejich předky a naklonovali si vlastní příšerku podle tajného kódu. V interaktivní expozici si můžete podle vzoru poskládat lidské chromozomy, dívat se na různé objekty pod elektronovým mikroskopem, pomocí vhazování různě velkých kuliček do „gelu“ zkoumat oddělování molekul dle různých vlastností, spojovat báze dna jako jednoduché puzzle nebo třeba na jednoduchém barevném modelu vyzkoušet, jak se dědí barva očí.

Pokusů je tu opravdu hodně a věřím, že s dětmi zhruba 6+ se tu dokážete zabavit klidně i dvě hodiny. V muzeu mají pro děti nachystanou také pátrací papírovou hru s úkoly, ale ta je určena spíše starším dětem (cca od 8 let) a my její plnění po chvíli vzdali.

Být v muzeu jen se starší dcerou, užijeme si to maximálně. Menší děti se ale už nudily, tak jsme asi po hodině utekli do blízké kavárny Café Plovárna, kde jsme si dali moc dobré linecké kolečko a teplý jablečný mošt a přesunuli jsme se na místní hřiště mezi paneláky, které za mě patří v centru města k těm nejlepším.

Je tu umělý povrch, kolotoč, skluzavka, prolézací housenka, domeček, pískoviště…Asi hodinu byl od dětí klid a pak nás déšť vyhnal domů.

Návštěvu Mendelova muzea se školáky rozhodně maximálně doporučuji, málo lidí a velmi zábavné pokusy, včetně detektivní počítačové hry, kterou jsme my teda už vůbec nestihli. A jako bonus jsou v celém muzeu velmi milí lidé 😊.

Stránky Mendelova muzea – https://mendelmuseum.muni.cz/

Brněnská máma

Jsem Katka, máma tří dětí, brněnská rodačka. Mou vášní je smysluplné trávení volného času s dětmi. Skrze své články s radostí inspiruji rodiče z Brna a okolí ke krásným výletům i k návštěvě nejrůznějších zajímavých míst. Více z mého příběhu si můžete přečíst v záložce O MNĚ.

Taky Vás může zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *