Lokální obchůdky a projekty, Recenze

Ježek bez obalu – poprvé v “nahém” obchodě

Doba se mění. Zatímco manžel v televizi sleduje ženský hokej na olympiádě a nadává u toho úplně stejně, jako když kouká na chlapy, já píšu článek o své vůbec první návštěvě bezobalového obchodu.

O existenci bezobalových obchodů vím už nějaký ten rok, ale nikdy jsem se do nich neodvážila vstoupit. Má představa byla, že v tomto typu obchodů nakupují pouze lidé, kteří pijí třikrát denně zelený ječmen, krmí se zrním a řasou, nosí batikované oblečení a jejich dítě vidělo kočárek maximálně z okna jejich jurty. No jo, předsudky :-D.

Pak mi ale jedna maminka tří malých prcků napsala, jestli bych se nepřišla podívat k nim do obchůdku a nenapsala o nich na blog. A tak jsem se i já “nezelená nebiomáma” rozhodla dát bezobalu šanci. Manželovi jsem vylila poslední láhev minerálky a se slovy: „ten půllitrák na lince si vypij“, jsem se vypravila vybavena jednou prázdnou petkou a jednou Ikea taškou na svůj první „nahý“ nákup.

Obchůdek Ježek bez obalu provozují už téměř rok manželé Ježkovi jako klasický rodinný podnik. Ať přijdete kdykoli, vždy tu potkáte někoho z klanu Ježků, na výpomoc mají pouze jednu brigádnici zvenčí. Obchod se nachází naproti tramvajové zastávky Dětská nemocnice na adrese Merhautova 4.

Má první slova, když jsem do obchodu vstoupila byla: „tady to krásně voní“. Tím, že se v obchodě prodívá prakticky vše na váhu a nic není v klasickém těsnícím obalu, se tu ve vzduchu mísí vůně koření, sušenek a čerstvého pečiva.

Má druhá otázka směřovala ke způsobu nákupu. S tím mi velmi pomohla jednoduchá tabule nad pokladnou. 1) Zvaž nádobu a nalep štítek 2) Naplň nádobu, znovu zvaž a nalep nový štítek 3) Zaplať u pokladny. Nic složitého. Pokud nádobu nemáte s sebou, můžete si na místě koupit skleněnou lahev či znovu použitelný pytlík.

V první části obchodu lze koupit nejrůznější potravinářský sortiment. Mají tu na váhu oříšky, oblíbené instantní kaše, včetně netradičních bezlepkových příchutí, jako je třeba kaštanová. Mají mouku, rýži, luštěniny, těstoviny, různé druhy sladidel…Koupíte tu i tekuté přísady – olej, ocet…Pro mě byly super objevem sušenky Zemanka, které si dle chuti sami naberete a můžete i kombinovat. Vzala jsem taky lyofilizované ovoce, protože to naši raubíři milují. Nemohla jsem odolat kváskovému chlebu z Jundrova (ten zbožňuju od dětství), domácím vajíčkům a farmářskému máslu.

V zadní části obchodu jsem pak nakoukla do světa čepované drogérie a nejrůznějších znovupoužitelných vychytávek, které jinak v domácnosti běžně vyhazujeme. Na doporučení paní majitelky jsem si koupila Citronový gel na vodní kámen od Tierra Verde a můžu říci, fakt super.

Hned po příchodu domů jsem ho aplikovala na naši několik týdnů zanedbávanou domácnost a výsledek paráda. Žádný rozdíl proti mnou běžně používané chemii. Snad jen, že to při úklidu dokonce i vonělo a neštípaly mě oči :-D.

Jasně, najdete tu i produkty, ke kterým možná nikdy nedospějete, třeba znovu použitelné tyčinky na čištění uší, ale zase třeba takové žlučové mýdlo se na praní zakydaných dětských oblečků hodí snad v každé domácnosti.

Největší radost mi však udělal objev Vobrouskuvoskovaného ubrousku, který dokáže udržet chleba ve skvělé kondici několik dní. Já už na Vobrousek několikrát slyšela skvělé recenze, ale nějak se nedokopala si ho objednat přes e-shop. A tady ho měli. Voňavý, krásně zdobený. Ten jsem tam nemohla nechat. Teď už v něm odpočívá čerstvý bochník chleba ve spíži, ten Jundrovský od Ježků už jsme samozřejmě snědli. Ten Vobrousek nepotřeboval :-D.

Rodiče malých dětí určitě ocení, že mají u Ježků taky malý dětský koutek. Během nákupu si tak děti mohu stavět z kostek nebo malovat a rodiče tak mají více prostoru na klidný výběr zboží.

Ježek bez obalu je opravdu velmi příjemný obchod, který předčil má očekávání a zbořil leckteré mé předsudky. Pokud i vás láká vyzkoušet bezobalový způsob nakupování, jděte do toho. Poprvé můžete vše jen omrknout, odejít třeba s pytlíkem sušenek a pak už zkušeně vyrazit s batohem na zádech. Odnesete, co unesete, jako ten ježek 😉.

Jako ideální čas k návštěvě Ježka bez obalu se nabízí 22.2.2022, kdy bude obchůdek slavit své první narozeniny. V tento den čeká na každého nakupujícího dárek. Tak zajděte třeba pro dobrou čokoládu.

Ježek bez obalu nabízí také dárkové poukazy a věrnostní kartičky pro pravidelné “naháče”.

FB stránky Ježek bez obalu – klik sem.

Brněnská máma

Jsem Katka, máma tří dětí, brněnská rodačka. Mou vášní je smysluplné trávení volného času s dětmi. Skrze své články s radostí inspiruji rodiče z Brna a okolí ke krásným výletům i k návštěvě nejrůznějších zajímavých míst. Více z mého příběhu si můžete přečíst v záložce O MNĚ.

Taky Vás může zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *