Výlety do okolí

Nejnadupanější výlet roku – z Vranova na naučnou stezku Babí lom

Jedním z nejhezčích výletů tohoto roku byl bezesporu výlet do Vranova u Brna s božím samovýčepem, okružní procházkou naučnou stezkou Babí lom a obědem ve stylové Hospůdce Bylo Nebylo.

Obec Vranov se nachází pouhých 14 km od Brna, cesta autem nám tak zabrala zhruba dvacet minut. Zaparkovali jsme na dobrovolně placeném parkovišti u Penzionu Na Gruntě. Jet můžete samozřejmě i autobusem, jezdí sem například autobus číslo 57. Z Lesné ze zastávky Halasovo náměstí mu cesta zabere 21 minut.

Přímo na parkovišti najdete naprosto luxusní Samovýčep pro dobré lidi. My sem dorazili ve všední den dopoledne a nikde ani noha, o víkendech prý bývá ve výčepu celkem plno. Každopádně my jej měli sami pro sebe. Natočili jsme si teplý hruškový mošt, děti si daly lízátka, manžel si koupil pivo z místního pivovaru v PETce na doma. Neřidiči si mohou samozřejmě načepovat pivo, víno, svařák nebo třeba i prosecco. Mají tu dobrou kávu, čaj, v lednici třeba chleba s tvarůžky, různé sýry, klobásy…a dáte si tu i teplou polévku z várnice. Dá se platit hotově i kartou.

Cyklistům je na parkovišti k dispozici samoservis kol a potkáte tu také prodejnu Divoké farmy a Vranovskou minipekárnu. Pekárna a farmářská prodejna měla však v době naší návštěvy zavřeno. Vše je přímo na parkovišti, pěkně pohodlně pospolu.

Vedle parkoviště je pak menší dětské hřiště a ohniště, jak jinak než samoobslužné. K dispozici jsou opékací vidlice, takže si klidně můžete opéct klobásku ze Samovýčepu.

Řádně posilněni jsme vyrazili po červené turistické značce směrem k JZD Vranov a dále stále po červené až k Lesnímu baru U Jelínka. Cestou jsme potkali slepičky a prasátka rochníci se v bahně. Lesní bar byl v době naší návštěvy zavřený (otevřeno je So/Ne/Svátky 11-16), ale dle ohlasů mých sledujících je to také bezva místo k zastavení a malému občerstvení. Komu se nechce šlapat delší trasu, může se u baru otočit a jít zase zpátky do Vranova.

Za mě je předčasný návrat určitě škoda. Lesnická naučná stezka Babí lom, která začíná jen kousíček od Lesního baru,  je opravdovým rájem pro děti. Jedná se o okruh, což je za mě první plus trasy, nevracíte se stejnou cestou. Na trase dlouhé necelé 2 kilometry je instalováno celkem 10 informačních tabulí, na kterých lesníci představují svou každodenní práci.

Děti po stezce provede maskot Lesů města Brna mravenec Lesík. Kromě informačních tabulí vás na stezce čekají dřevěné sochy zvířat a čtyři lesní hřiště. Nezapomeňte si vzít obyčejnou tužku (nebo třeba voskovku) a papír, na stezce najdete také spoustu frotáží listů k jednotlivým stromům. Na trase se nachází také studánka Sv. Huberta.

Trasu zvládnete v pohodě s terénním kočárkem nebo třeba i na kole. Samozřejmě po dešti tu bude bláto.

Po zdolání naučné stezky jsme se vrátili zase do Vranova, omrkli jsme místní pumptrack (ten je již pro zdatnější jezdce, určitě ne pro malé děti) a vyrazili na oběd do skvělé místní restaurace Hospůdka Bylo Nebylo.

Budete se tu cítit jako na návštěvě u babičky a taky si tak pochutnáte. Kromě hlavních jídel a polévek mají v nabídce i famózní buchty, koláče, cukroví…no mňam.

Ve Vranově určitě nezapomeňte navštívit také kostel Narození Panny Marie, který patří k nejvýznamnějším poutním místům na Moravě. V boční kapli chrámu je vystaven celoročně přístupný betlém akademického sochaře Františka Bartoše. Betlém po vhození mince ožívá – hraje koledy, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.

Celkově náš výlet měřil 5,4 km a já jej doporučuji úplně každé rodině. Zvláště v předvánočním čase má přímo magickou atmosféru. A co teprve, kdyby napadl sníh…

Brněnská máma

Jsem Katka, máma tří dětí, brněnská rodačka. Mou vášní je smysluplné trávení volného času s dětmi. Skrze své články s radostí inspiruji rodiče z Brna a okolí ke krásným výletům i k návštěvě nejrůznějších zajímavých míst. Více z mého příběhu si můžete přečíst v záložce O MNĚ.

Taky Vás může zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *