Dovolená s dětmi

Chata Tugendhat – na samotě u lesa s výlety na dosah

Minulý víkend jsme strávili ve Zlatých Horách v kouzelné chatě Tugendhat. Nově zrekonstruovaná chata z bývalého hamru firmy Tugendhat s vodním náhonem se nachází na samotě v malebném klidném místě Dolní Údolí v blízkosti říčky Olešnice a národní přírodní rezervace Rejvíz.

Chata je rájem pro milovníky klidu a romantiky. Přírodní kámen, stylový dřevěný nábytek, obrovská zahrada, houpačky pro děti, říčka přímo u chaty pro odvážné otužilce, nebo naopak horký sud pro milovníky tepla a snad pro všechny ohniště, kde se dá večer příjemně posedět a opéct si špekáčky.

Chata je rozdělaná do tří samostatných apartmánů s možností jejich propojení. Každý apartmán má samostatnou terasu s posezením. Parkovat se dá přímo u chaty, jen v zimě je třeba mít pro sjezd k chatě raději řetězy. Rezervovat si můžete jednotlivé apartmány nebo celou chatu. Dětskou hernu sice v chatě nenajdete, ale najdete tu spoustu poschovávaných hraček a skrýš pro malé dobrodruhy v podkroví.

Co jsem na chatě Tugendhat ocenila nejvíce, byla její poloha. Přímo od chaty můžete s dětmi vyrazit do skanzenu těžby zlata na Zlatorudné mlýny. Ty se nacházejí jen 10 minut pěšky od chaty. My si tak užili večerní prohlídku úplně bez lidí.

Přímo od chaty, aniž byste museli sednout do auta, se také můžete vydat do Národní přírodní rezervace Rejvíz s Velkým mechovým jezírkem. Zdoláte 6 km a jste tam. Pokud se rádi koupete, tak pan majitel moc doporučoval vyhřívaný bazén se slanou vodou v obci Jarnoltowek v Polsku cca 5km od chaty.

My jsme s sebou měli malé usoplence, takže jsme bazén neotestovali, ale vyrazili jsme na nedalekou rozhlednu Biskupská kupa a užili jsme si skvělý park EDEL plný hřišť a atrakcí pro celou rodinu. Park najdete ve Zlatých Horách hned vedle Sanatoria Edel. Můžete si tu opéct buřty, děti si určitě užijí labyrint nebo třeba jízdu na kolečkových bruslích či odrážedlech.

Ve Zlatých Horách je i výborná kavárna Mevan’s Coffee a pokud tu budete ve všední den, určitě doporučuji zajít na oběd do místní jídelny – Bistro Lukas, tam vaří opravdu skvěle a za dobré ceny.

Po třech dnech jsme se s chatou Tugendhat museli rozloučit (nechtělo se nám, je vážně kouzelná) a vyrazit zase zpět do Brna. Cestou jsme se ještě stavili ve Vrbně pod Praděděm (cca 20 minut autem od chaty) a užili si místní naučnou stezku CESTA KOLEM VODY.

Za mě to byla snad nejlepší naučná stezka, kterou jsme kdy navštívili (konkurenci má pouze ve Svitavách – Sváťova stezka – článek zde). Dozvěděli jsme se spoustu informací o vodě a vodních živočiších, ale hlavně si děti užily skvělé lanové překážky, bludiště, opravdu dlouhé bosonohé stezky, nejrůznější průlezky, venkovní posilovnu…opravdu parádní stezka, vedoucí z Vrbna pod Pradědem do Karlovic.

Zábavná a hravá Cesta kolem vody měří 6 km a bude vás tu provázet liška Eliška. Naše děti by cestu tam i zpět nezvládly, takže jsme se zpět svezli autobusem, jezdí tu i vlak (jen měl zrovna výluku).

Než vyrazíte na cestu, tak si buď doma vytiskněte hrací karty k plnění úkolů nebo si je vyzvedněte v TIC Vrbno pod Pradědem či Vzdělávacím centru Ve mlýně Karlovice nebo Poště Karlovice. Hodit se vám rozhodně bude i obyčejná tužka na kreslení frotáží.

Vše o stezce se dočtete na speciálním webu – zde.

Stezku samozřejmě můžete začít i v Karlovicích, pořadí stanovišť není důležité. Jediná atrakce, která v době naší návštěvy nefungovala, byl vor přes rybník. Až jej opraví, tak to bude teprve pecka! Po návratu do Vrbna jsme se ještě odměnili v kavárně Caffe 113 (doporučuji všema deseti ;)).

No tak hurá do Zlatých Hor. Zažijete tu zlaté časy a v chatě Tugendhat rozhodně i zlatý klid.

Pobyt v chatě Tugendhat si nejlépe rezervujete na e-chalupách tady.

Brněnská máma

Jsem Katka, máma tří dětí, brněnská rodačka. Mou vášní je smysluplné trávení volného času s dětmi. Skrze své články s radostí inspiruji rodiče z Brna a okolí ke krásným výletům i k návštěvě nejrůznějších zajímavých míst. Více z mého příběhu si můžete přečíst v záložce O MNĚ.

Taky Vás může zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *