Výlety do okolí

Do Ostrova u Macochy na volně přístupné jeskyně, větrný mlýn a dětské hřiště

Nedávno jsme podnikli jeden mrazivý zimní výlet do Ostrova u Macochy s cílem podívat se na ledové krápníky. Cesta autem z Brna nám zabrala zhruba půl hodiny. Zaparkovali jsme na velkém parkovišti u jeskyně Balcarka (od listopadu do dubna je jeskyně uzavřená, v jiných měsících můžete na prohlídku – více info zde). Úplně v pohodě však můžete do Ostrova dojet i autobusem, přímo u parkoviště má zastávku – autobus č. 232, zastávka se jmenuje Ostrov u Macochy, Balcarka.

Od parkoviště jsme se vydali přes pole kolem velké propadliny k Vintocké propasti a Cigánské jeskyni. Obě skalní pukliny zdobí v mrazivých dnech spousta rampouchů a legračních ledových stalagmitů (my jim říkali trpaslíci). Bohužel dost rampouchů bylo polámaných, ale i tak to byla moc hezká podívaná a děti si aspoň pohrály s ledem.

Viděli jsme taky spící netopýry. Pokud se budete chtít do jeskyní vydat, počítejte s tím, že to klouže, děti budou v zimním období od bahna a bez baterek či čelovek se hlouběji nedostanete. Pokud hledáte vhodné jeskyňářské oblečení, tak určitě mrkněte na naše oblíbené UNUO, jejich softshellky, čepice a nákrčníky nám dělají spolehlivého parťáka na výletech. A pozor, propast, je fakt propast, děti je třeba hlídat.

Dále jsme se vydali přes impozantní Balcarovu skálu k jeskyni Žižkůvka na další ledovou výzdobu a pak ke krásnému větrnému mlýnu. Velmi zachovalý větrný mlýn holandského typu pochází z roku 1865, je postaven z bílého neomítnutého vápence a mouka se tu mlela až do začátku 20. století.

Od mlýna jsme to vzali přes zamrzlé dětské hřiště zpět k autu. Celková délka trasy byla asi 2,5 km a tentokrát to bohužel nebylo pro kočárek. Výlet byl sice zimní, ale věřím, že i teplých měsících si jej děti užijí. Průzkum jeskyní je velké dobrodružství, navíc v létě lze v rámci komentovaných prohlídek navštívit i jeskyni Balcarku.

Pokud pojedete autem, můžete se cestou zpět stavit ještě ve Smrtní jeskyni ve Vilémovicích a navštívit místní samoobslužný bar U Fausta. Jede se kolem, ale našim dětem už se nechtělo.

Brněnská máma

Jsem Katka, máma tří dětí, brněnská rodačka. Mou vášní je smysluplné trávení volného času s dětmi. Skrze své články s radostí inspiruji rodiče z Brna a okolí ke krásným výletům i k návštěvě nejrůznějších zajímavých míst. Více z mého příběhu si můžete přečíst v záložce O MNĚ.

Taky Vás může zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *